Stwórz swoją historię!

Pasty do zębów z fluorem czy bez? 0

Spis treści

Czy pasta z fluorem szkodzi?

Już Paracelsus, niemiecki lekarz i przyrodnik z przełomu XV i XVI wieku, wiedział, że zarówno wszystko jest, jak i nic nie jest trucizną. Zawsze warto pamiętać, że w nadmiarze nawet woda pitna może nam zaszkodzić i właśnie tak jest w przypadku fluoru. Niewielkie ilości fluoru, czyli takie, jakie znajdują się w paście do zębów, mają dobroczynny wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej. 

pasta do zębówFluor wzmacnia szkliwo zębów, zwiększa jego odporność na kwasowe środowisko jamy ustnej, a w efekcie zapobiega próchnicy i ubytkom. Ma także niebagatelny wpływ na zdrowie całego układu kostnego - badania potwierdzają jego skuteczność w leczeniu osteoporozy. Co więcej, fluor jest minerałem całkowicie naturalnym, który można znaleźć w wodzie, na przykład rzekach i jeziorach, a nawet w wodzie morskiej, a także w niektórych produktach spożywczych, jak na przykład chleb żytni, ser czy napar z czarnej herbaty.

A jak to jest z toksycznością fluoru? Badania naukowców z Uniwersytetu w Lublanie potwierdziły, że pewna dawka tego minerału faktycznie ma niekorzystny wpływ na nasz organizm, wynosi ona jednak od 5 do 10 g dla dorosłego człowieka. Wydaje się to niewiele, jednak wystarczy przyjrzeć się składom najpopularniejszych past do zębów, by przekonać się, że nie ma czym się martwić!

Pasta do zębów z fluorem - skład

Już sama nazwa "pasta do zębów z fluorem" oznacza, że w produkcie znajduje się pewien dodatek fluoru, określony normami bezpieczeństwa, który jest nie tylko nieszkodliwy, ale wręcz korzystny dla naszego zdrowia. Jak już wspomnieliśmy, dawka zagrażająca życiu to 5 g. W większości popularnych past zawartość fluoru nie przekracza 1000, maksymalnie 1500 ppm, czyli "cząsteczek na milion" (z ang. parcels per milion). Preparaty i pasty z większą zawartością fluoru są już określane jako specjalistyczne i dostępne jedynie na receptę. 

pasty do zębów banner


Jak to wygląda w praktyce? W 1,5 ml pasty do zębów znajduje się około 2,25 mg fluorku, czyli ponad 2200 razy mniej, niż wynosi minimalna toksyczna dawka! Nie można też zapominać o tym, że raczej niewiele osób połyka pastę do zębów, tym bardziej że na znakomitej większości produktów można znaleźć oznaczenie informujące, że nie zaleca się jedzenie go, a żeby faktycznie doprowadzić do zatrucia fluorem, musielibyśmy zjeść ponad 3 litry pasty do zębów!

Dla kogo pasta do zębów z fluorem?

Kto zatem może stosować pastę do zębów z fluorem? Odpowiedź jest prosta - każdy. Warto jednak pamiętać o tym, żeby stosować ją w ilościach zalecanych przez producenta, a także zwracać uwagę na zawartość fluoru w innych produktach do płukania jamy ustnej. Jeżeli mimo wcześniejszych informacji fluor wciąż wzbudza naszą nieufność, możemy na przykład stosować na przemian pastę z fluoru i pastę bez fluoru.

pasta do zębów z fluorem

Pasta do zębów z fluorem SEA MINERALSObjaśniliśmy już zawartość fluoru w popularnych pastach, określiliśmy dawkę toksyczną, ale to wszystko dotyczyło dorosłych. A co z dziećmi albo z kobietami w ciąży?

Pasta do zębów z fluorem dla dzieci

W przypadku dzieci oczywiście te ilości będą się różnić, dlatego zawsze powinniśmy kupować pastę do zębów dostosowaną do ich wieku i potrzeb. Przykładowo do trzeciego roku życia maluchy w ogóle nie powinny stosować past z fluorem, a później - używać specjalnej pasty o obniżonej zawartości fluoru. W pastach dla najmłodszych fluorki nie powinny przekraczać 600 ppm. Poza tym pamiętajmy o stosowaniu ilości pasty podanej przez producenta, na ogół powinna ona mieć rozmiar wielkości ziarnka grochu, a także podczas mycia zębów przez malucha pilnujmy, by nie połykał on pasty.

Pasta do zębów z fluorem w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka także nie muszą martwić się o toksyczność fluoru. Żadne badania nie potwierdziły jego szkodliwego wpływu na zdrowie przyszłej mamy i maleństwa. Jeżeli jednak chcemy do minimum ograniczać chemię w kosmetykach, możemy zawsze wybrać naturalne, ekologiczne pasty na bazie roślinnych składników. Nie zapominajmy jednak, że ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu, nie wyłączając zębów, więc warto skonsultować tę decyzję z naszym lekarzem stomatologiem. 

Pasty bez fluoru dla dorosłych

pasta do zębów bez fluoru

Z drugiej jednak strony nie można zapominać, że coraz więcej fluorków przyjmujemy wraz z pożywieniem czy wodą pitną, jest więc całkiem zrozumiałe, że niektóre osoby obawiają się tego, jak fluor z pasty może wpłynąć na ich zdrowie. Dla wszystkich szukających naturalnych alternatyw mamy doskonałą wiadomość - pasty bez fluoru także mogą skutecznie zapobiegać próchnicy! Najczęściej dodaje się do nich ksylitol, czyli pochodną ksylozy naturalnie występującą w niektórych roślinach, jak brzoza czy kukurydza, która wykazuje doskonałe właściwości przeciwpróchniczne.

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Infolinia:

+48 661 516 069

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl